WAŻNE

Wydarzenia w roku szkolnym 2014/2015


Wakacyjna praca w Agroturystyce Melnik

Zwkle to on - Pan Piotr Melnik, pomaga nam - uczniom i pracownikom SOSW. Tym razem my mogliśmy zrobić coś dla niego. Budowa pomostu. :)


 

Najważniejsze, że mamy siebie


 

Pożegnanie absolwentów ZSZ i PdP

 

Kochani,

     Nasze życie – ciągła wędrówka, a do celu wiodą tak różne drogi. Czasem jest to twardy, ubity trakt, a innym razem wąska ścieżka, pełna kolein i wyboi. I jeszcze zakręty, i skrzyżowania, zmuszające do obrania właściwego kierunku.

     Drodzy absolwenci. Wasza podróż wciąż trwa, właśnie dobiega kresu jej kolejny etap – nauka w szkole. Początek nie był łatwy – obce twarze, nowe obowiązki i ten niepokój: Czy dam radę? Czy na pewno dotrzymam innym kroku? A jacy będą współtowarzysze szkolnej wędrówki?
Serdeczny uśmiech nowego wychowawcy, pierwsza dobra ocena, życzliwa pomoc kolegi – stopniowo pojawiała się wiara w siebie i przekonanie, że kroczycie pewnie właściwą drogą. I tylko cel wydawał się tak odległy. Pamiętacie? Każde 45 minut lekcji zdawało się wiecznością, a lata nauki minęły jak jedna chwila.

     Kończy się prosta drogą, którą wspólnie wędrowaliście, pokonując drobne przeszkody i życzliwie pomagając tym, którzy od czasu do czasu się potykali. Wędrówka trwa nadal, ale już inaczej. Trzeba pożegnać przyjaciół, opuścić przetarty szlak i poszukać nowej drogi, a jest ich tak wiele. Kuszą wielkimi sukcesami, ale czasem prowadzą na manowce. Tak łatwo pobłądzić i stracić z oczu cel.

     Drogie koleżanki, kochani koledzy. Wielki Polak, Jan Paweł II, powiedział ludziom młodym: „Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz. To lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swą młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś Ty sam – każdy, każda.” Pamiętajcie o tych słowach, wybierając dalszą drogę i strzeżcie niepowtarzalnego skarbu swej młodości.

     Od nas, młodszych koleżanek i kolegów, przyjmijcie najlepsze życzenia. Życzymy Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawicie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera, a pragnień tak czystych, że od nich niebo błękitnieje.


Pamiętajcie: powoli stajecie się kowalami własnego losu.

 

Uczniowie SOSW w Giżycku

 

 

Niech Wasza wiedza,
zdobyta w ciągu trzech lat w murach tej szkoły,
zaowocuje we wszelkie sukcesy.

Życzymy Wam spełnienia marzeń
i powodzenia w dalszym życiu.

 


Biwak zawodówki i SU

     W dniach 22-23.06.2015 r. odbył się biwak uczniów klasy trzeciej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 4 oraz członków Samorządu Uczniowskiego SOSW w Giżycku. Miejscem odpoczynku i rekreacji był ośrodek Zofiówka w Rynie. Uczestnicy brali udział w zajęciach z zakresu savoir-vivre oraz zawodach sportowych. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawami integrującymi wszystkich biwakowiczów.

     Opiekunkami młodzieży były Panie: Agnieszka Krajewska i Beata Jasudowicz.


Wizyta w Radiu i Telewizji Olsztyn

            W czwartek 19 czerwca 2015 r. grupa naszych uczniów zrzeszonych w klubie turystycznym TRAPERS, wraz z zaproszonymi gośćmi z innych klas i rodzicami, pojechała pociągiem na wycieczkę do stolicy WarmiI – Olsztyna.

           Główną atrakcją tej wyprawy była wizyta w Radiu Olsztyn i regionalnym oddziale Telewizji Polskiej. Pracownicy radia i telewizji oprowadzili nas po najważniejszych pomieszczeniach tych instytucji, mieliśmy okazję zasiąść za stołem, przy którym prezenterzy prowadzą programy informacyjne, być w pomieszczeniu, w którym dopracowuje się materiały nagrane przez reporterów w terenie, rozmawialiśmy z osobami, które odpowiadają za układ poszczególnych audycji radiowych i ustalają, np. jakie piosenki czy reklamy będą puszczane danego dnia. Obie instytucje zrobiły na dzieciach i opiekunach ogromne wrażenie; w końcu nie co dzień bywa się w siedzibie radia i telewizji.

          Po Olsztynie przemieszczaliśmy się autobusami, ale w dużej mierze, jak na piechurów przystało, na własnych nogach. Po wizycie w radiu i telewizji naszym celem była wizyta
w Multikinie Helios, gdzie mieliśmy zarezerwowane bilety na bajkę p.t. „Rechotek”.
           W planach było również zwiedzanie starówki, ale niestety czas nas naglił i po seansie w kinie ruszyliśmy na szybki posiłek do McDonald’sa.

            W drodze powrotnej do domu wszyscy, nieco zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach, przypominali sobie atrakcje towarzyszące kończącej się właśnie wycieczce.

 


Nowy projekt w SOSW w Giżycku!

 

DOGOTERAPIA. TERAPIA DZIECI Z UDZIAŁEM PSA

 

SOSW w Giżycku wraz ze Stowarzyszeniem „SZANSA” oferuje specjalistyczne zajęcia DOGOTERAPII - TERAPII DZIECI Z UDZIAŁEM PSA, która kierowana jest do dzieci w wieku   4-8 lat z krótką koncentracją uwagi, niską grafomotoryką, słabą koordynacją czy motoryką, nie radzących sobie z emocjami, posiadających niską motywację do podejmowania działań lub nauki, a kochających zwierzęta. Jeżeli Państwa dziecko ma tego typu trudności, to ta metoda może mu pomóc!

Oferta skierowana jest w szczególności do dzieci z:

-  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera

-  niepełnosprawnością intelektualną

-  niepełnosprawnością ruchową

-  innymi zaburzeniami rozwojowymi

 

SZERZEJ O OFERCIE….

               Dogoterapia to metoda wspomagająca, stymulująca ogólny rozwój dziecka. Składa się z systemu ćwiczeń i zadań, oraz zabaw do wykonania z udziałem psa, które wspomagają proces rehabilitacji ruchowej i umysłowej w różnych sferach funkcjonowania dzieci i młodzieży. Pies jest ogromnym motywatorem do podjęcia wielu działań, których dzieci nie chcą wykonać podczas innych zajęć. Rozluźnione, w bezstresowej zabawie zapominają o swoich problemach i dysfunkcjach. W zależności od potrzeb i indywidulnych możliwości dziecka dostosowuje się odpowiednie formy (indywidualne lub grupowe) i metody pracy. Dziecko podejmując różnego typu zabawy i ćwiczenia w asyście psa, rozwija i usprawnia funkcje percepcyjne (wzrokowe, słuchowe), werbalne i motoryczne. Ćwiczy mięśnie całego ciała, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną, równowagę. Zajęcia dają również możliwość stymulowania zmysłów. W zabawie z psem dziecko doskonali czynności samoobsługowe, ćwiczy mięśnie palców i dłoni, co w konsekwencji wpływa korzystnie na rozwój bardziej precyzyjnych czynności, takich jak sznurowanie butów czy prawidłowy chwyt przyrządu pisarskiego.

 

Podczas zajęć dzieci wzbogacają swój słownik, usprawniają komunikację poprzez opisywanie zachowania psa, wykonując odpowiednio przygotowane karty, dzieląc proste zdania na wyrazy, sylaby, ucząc się nowych słów. Wykonują również ćwiczenia z zakresu funkcji poznawczych, które są bardzo ważnym elementem komunikacji oraz funkcjonowania społecznego.

ZAPRASZAMY!

 

TERAPIA WPŁYWA NA:

-  Stymulację prawidłowego rozwoju dziecka

-  Przełamanie bariery lęku przed kontaktem z psem i ludźmi, obniżanie napięcia emocjonalnego, nauka relaksacji w obecności psa.

-  Kształtowanie pozytywnych emocji dziecka.

-  Wielopłaszczyznowe oddziaływanie na zmysły.

-  Wzbogacenie zasobu słownictwa biernego i czynnego oraz nazywanie własnych emocji.

-  Stymulowanie procesów pamięciowych, koncentracji uwagi.

-  Usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej.

-  Kształtowanie orientacji przestrzennej i stronności.

-  Wdrażanie do aktywności fizycznej- podejmowanie różnych form działań ruchowych

-  W obecności psa i w kontakcie z nim, doskonalenie dużej i małej motoryki.

 

 

TERAPIĘ PROWADZI mgr Edyta Augustyniak  

oligofrenopedagog

-  dogoterapeuta I i II stopnia

-  specjalista resocjalizacji

 

ZAJĘCIA DOGOTERAPII BĘDĄ REALIZOWANE W:

 

Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

im. J. Brzechwy

ul. Białostocka 3, 11-500 Giżycko

KONTAKT:

SOSW w Giżycku: 87 428 36 59

mgr Edyta Augustyniak: 796113137

 


 

 

Wycieczka do Warszawy

W dniach 13 i 14 czerwca 2015 r. grupa taneczna „Pasja” wraz opiekunami panią I. Dudą, E. Ostrowską, D. Dudą i B. Kowalewską była na wycieczce w Warszawie.

Wycieczka była nagrodą za cały rok ciężkiej pracy oraz liczne osiągnięcia. Podczas pobytu zespół „Pasja” miał możliwość zaprezentowania się na Akademii Pedagogiki Specjalnej z tańcem hiszpańskim nawiązującym do tradycyjnego tańca Paso doble. Oprócz występu na grupę czekało wiele ciekawych niespodzianek. Wśród nich wizyta w Centrum Nauki Kopernik, udział w 3. edycji Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży "Kino w Trampkach", gdzie oprócz oglądania filmu można było skosztować indyjskiej potrawy. Po filmie uczniowie mieli możliwość przejechać się metrem, zwiedzić Stare Miasto i zjeść pizzę w „Pizza Hut”. Tak też skończyła się sobota. Niedziela była równie atrakcyjna. Po występie na APS grupa udała się na wycieczkę do ogrodu zoologicznego, którego zejście zajęło uczniom bite 3 godziny. Wymęczeni i głodni trafili do Mc Donalda, skąd po zaspokojeniu głodu wycieczka wyruszyła w drogę powrotną do Giżycka.


Osiągnięcia grupy tanecznej "Pasja"

W roku szkolnym 2014/2015 grupa taneczna „Pasja”, pod okiem nauczycielek Iwony Dudy i Ewy Ostrowskiej, wzięła udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Swoje umiejętności prezentowała podczas licznych przeglądów artystycznych na szczeblu wojewódzkim.

Do szczególnych osiągnięć można zaliczyć III miejsce zdobyte podczas V Wojewódzkiego Konkursu „Ruch rzeźbi umysł, serce, ciało” w Węgorzewie, wyróżnienie w XXXIV Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Bartoszycach, eliminacje i w konsekwencji wzięcie udziału w finale II Powiatowego Dnia Talentu, specjalne wyróżnienie jury za choreografię i technikę taneczną w V Konkursie Tańca „W rytmie serca” w Mikołajkach.

Oprócz tego zespół „Pasja” miał zaszczyt wystąpić podczas ważnych imprez w Giżycku takich jak: Konferencja pt. „Autyzm-diagnoza i co dalej? ”, obchody Światowego Dnia Inwalidy, X Integracyjny Festyn Rodzinny „Szansa”.

W czasie wszystkich wystąpień prezentowane były tańce: rosyjski taniec ludowy „Kazaczok”, balet „Barbie i Ken”, taniec dance „Czekolada”.


BEZPIECZEŃSTWO NAD WODAMI

            18.06.2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Giżycku mieli okazję spotkać się z ratownikiem Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Panem Radosławem Wiśniewskim. W związku z tym, że zbliżają się wakacje, czas, kiedy to beztrosko korzystamy z kąpielisk i innych akwenów wodnych, warto przytoczyć słowa osób, które wówczas czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Oto kilka zasad bezpiecznego korzystania z letnich dobrodziejstw:

  1. Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane – kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
  2. Uwaga!Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz
    w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
  3. Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz,
  4. Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR/ MOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.
  5. Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.
  6. Pamiętaj! Biała flaga oznacza kąpiel dozwoloną.
  7. Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego.
  8. Nie niszcz znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
  9. Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.
  10. Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem.
  11. Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
  12. W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna,
  13. Nie wrzucaj do wody śmieci, szkła.
  14. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody.
  15. Pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.
  16. Staraj się nie pływać sam – możesz poprosić kogoś, aby Cię obserwował w trakcie pływania.
  17. Zwracaj uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
  18. Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc – powiadom Ratownika WOPR/ MOPR.


Zajęcia historyczno-artystyczne

W ciągu całego roku szkolnego, w każdy czwartek, grupa dziewcząt z klas zawodowych i gimnazjalnych spotykała się na zajęciach kółka historyczno – artystycznego, którego opiekunem była Pani Alicja Śmierska.    

Głównym celem zajęć było przygotowanie uczennic do konkursu historycznego dla gimnazjum i szkoły zawodowej.

Dziewczęta brały również udział w wycieczkach do ciekawych i historycznych miejsc na terenie naszego miasta, fotografowały je, tworzyły później prezentację multimedialną

oraz przygotowywały stroiki na szkolne kiermasze. W trakcie zajęć artystycznych poznawały różne techniki plastyczne i doskonaliły te już poznane. Na zajęciach zawsze panowała wspaniała atmosfera.

Za wspaniałą, pełną zaangażowania postawę, dziewczęta otrzymały nagrodę. Nagrodą było wspólne wyjście na pyszną pizzę do Pizzerii Oregano. Podczas spożywania smacznych kęsów był czas, aby podyskutować o tym, co było, snuć plany na przyszły rok szkolny, jak również na swobodne, luźne pogaduchy. Było super, co widać na zdjęciach.


V Konkurs Tańca "W RYTMIE SERCA"     

      Zespół "Gama ", w którego skład wchodzą uczniowie klasy A, B i D, zaprezentował dwa tańce pt. "Hej ho " i "W tęczowej Bajce" podczas V Konkursu tańca w Mikołajkach "W RYTMIE SERCA". Był to przegląd amatorskich grup, w czasie którego wystąpiło 11 zespołów z całego województwa warmińsko - mazurskiego. Grupa "Gama" została wyróżniona i nagrodzona. Uczniowie zdobyli nowe umiejętności społeczne, integrowali się z innymi uczestnikami i świetnie spędzili czas. Na koniec zwiedziliśmy piękne Mikołajki i zjedliśmy smaczny obiad w Wiosce Rybackiej z widokiem na jezioro.