WAŻNE

"Zajączek" był i u nas!

W piękne słoneczne popołudnie, 26 marca 2024 r.,  gościliśmy w internacie Dyrektora PCPR w Giżycku - Pana Zbigniewa Piestrzyńskiego wraz z pracownikami.
Wychowankowie internatu otrzymali paczki i życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Za wszystkie bardzo serdecznie dziękując.
 

Realizacja innowacji pedagogicznej "Klasa w terenie"

Uczniowie, w ramach innowacji pedagogicznej "Klasa w terenie", założyli, w marcu 2024 r., Ogródek Wiosenny, w którym mogą rozwijać swoje pasje ogrodnicze oraz uczyć się o roślinach. Dzieci wysiały rzeżuchę, owies, paprykę. Posadziły biocebulkę oraz hiacynty. Zadanie to nie tylko umożliwia im kontakt z naturą, ale także wspiera rozwój odpowiedzialności i dbałości o otoczenie. Uczniowie od początku, czyli od zakupu nasion, przygotowania gruntu, po codzienne podlewanie i pielęgnację, angażowali się w pracę. Podczas pracy nad Ogródkiem Wiosennym, wychowankowie zdobyli praktyczne umiejętności ogrodnicze, ucząc się o wymaganiach roślin, sposobach pielęgnacji oraz znaczeniu odpowiedniej pielęgnacji dla ich wzrostu i rozwoju. Ogródek Wiosenny stał się miejscem nie tylko nauki, ale także relaksu i radości z obserwowania wzrostu i kwitnienia roślin.


 

Dzień Świętego Patryka

Obchodzony w Irlandii Dzień Świętego Patryka był świetną okazją do wspólnej zabawy społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Zabawę, dnia 15 marca 2024 r., przygotowały Panie: M.Waszkielewicz, A. Krajewska i B. Jasudowicz. Tego dnia prawie wszyscy uczniowie ubrali się na zielono. Przedszkolaki, klasy I-III S.P oraz zespoły edukacyjne rozwiązywały zagadki oraz wykonywały prace plastyczne dla tajemniczego Leprechaun-a, który ich odwiedził i przyniósł w nagrodę "pot of gold", czyli garnek złotych monet. Starsi uczniowie zostali zaproszeni do zabawy w formie Escape room-u. Rozwiązując matematyczno - angielskie zadania, poruszali się po całej szkole i po wielu trudach znaleźli ukrytą skrzynię pełną złota.


 

22 Marca - drugi dzień WIOSNY też może być radosny!

W piątek, 22 marca 2024 r. w naszej szkole obchodzony był DZIEŃ BEZ PLECAKA – z ang. „No backpack day”. Tego dnia nasi uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Inicjatywa polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, zabawny sposób.

Jak się okazuje dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – założycielka fundacji, dzięki której z zebranych darowizn kupowane są w pełni wyposażone plecaki, a następnie wysyłane do dzieci mieszkających w państwach Afryki. Podczas „No backpack day” w Polsce uczniowie przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w pojemnikach, pudełkach itp. W ten sposób chcą zwiększać świadomość społeczeństwa dotyczącą trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie.
                                                                                                                                                                            Organizatorzy: SU z opiekunami


 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ UWAŻNOŚCI "Oddech jest super, jest moją siłą"

Klasa IIIa przystąpiła do OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA UWAŻNOŚCI "Oddech jest super, jest moją siłą".
Uważność to bycie tu i teraz, świadomie, w danym doświadczeniu, bez oceniania i oczekiwania.
Dzięki Uważności dzieci będą potrafiły:
- Zatrzymać się
- Zauważać to, co w danym momencie dzieje się w nich lub wokół nich
- Zachować się tak, jak zadecydują i wybiorą .
Często to nasze oczekiwania i oceny stresują nas najbardziej, myśl o przeszłości i o tym co nas czeka, więc umiejętność radzenia sobie ze swoimi myślami jest kluczowa, by obniżyć poziom stresu.
Bycie uważnym stwarza fundament do bycia życzliwym i współczującym.
W dniach 18-22 marca, będziemy ćwiczyć nie tylko swoją uważność i oddech, ale również naszą życzliwość.

Pss.. przez tydzień nie będzie też prac domowych.


Zasady Tygodnia Uważności, przez cały tydzień:
✅nie stawiamy ocen,
✅nie zadajemy zadań domowych,
✅ nie ma kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych,
✅ jest Uważna Przerwa w trakcie lekcji,
✅ ĆWICZYMY NASZĄ UWAŻNOŚĆ ze wszystkimi dziećmi przez 7-10 minut dziennie,
✅ około godz. 10.00, wprowadzamy specjalny dźwięk, by włączyć NOKTOWIZOR UWAŻNOŚCI, by móc skupić się na oddechu. Zatrzymujemy się i kierujemy uwagę na oddech. W zatrzymaniu staramy się pozostać 60 sekund.
TYDZIEŃ UWAŻNOŚCI:

- poniedziałek - ODDECH PRZYNOSI SPOKÓJ

- wtorek - ODDECH PRZYNOSI UWAŻNOŚĆ

- środa - ODDECH PRZYNOSI PEWNOŚĆ SIEBIE

- czwartek

- piątek

IX Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

IX Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych już za nami!

Pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca 2024 r., na gościnnym obiekcie Pływalni Krytej MOSiR rywalizowało 55 zawodników z 8 Klubów Olimpiad Specjalnych z naszego województwa. Zawody organizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Giżycku, Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych SZANSA oraz Pływalnia Kryta MOSiR. Celem imprezy było wyłonienie zawodników do reprezentacji na zawody ogólnopolskie w Rybniku oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do regularnych treningów pływackich.

Klub Olimpiad Specjalnych przy SOSW w Giżycku reprezentowali uczniowie: Jakub Kitowicz, Damian Matusiewicz, Kamil Głuszonek, Jakub Zawiski, Aleksander Mischel, Jakub Budny, Jakub Gadomski, Julia Zawojska, Konrad Kotarski, Michał Jastrzębski oraz absolwenci: Karol Jarosz, Adrian Cymcyk , Kamila Jagaczewska, Mateusz Koroś, Marcin Olszewski, Michał Czajka i Magda Caban.

Ogromny wkład w organizację i przebieg imprezy wnieśli pracownicy SOSW, pracownicy pływalni, sędziowie, lekarz zawodów, ratownicy i wolontariusze, którym serdecznie dziękujemy.

Do grona Przyjaciół Olimpiad Specjalnych dołączyli nowi partnerzy, którzy wspierają nasze działania od wielu lat.
Dziękujemy bardzo wszystkim darczyńcom, rodzicom i gościom za okazane serce oraz wspaniałe kibicowanie.


 

Spotkanie z komendantem Straży Miejskiej w Giżycku

W poniedziałek, 18 marca 2024 r., ponownie odwiedził nas Komendant Straży Miejskiej w Giżycku, który opowiedział dla uczniów klasy Va i Vb o wybranych, najczęściej popełnianych przez młode osoby wykroczeniach i przestępstwach oraz grożących za nie konsekwencjach. Dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie.