WAŻNE

21 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego. 
Wszystkim, którzy dzisiaj świętują życzymy, aby byli otoczeni miłością i życzliwością każdego dnia!

Bo, gdy w 21 parze chromosomów ma się dodatkowy chromosom to ... jest się wyjątkowym!!
Dzisiaj podczas szkolnych obchodów nasza społeczność szkolna pięknie pokazała, że każdy jest inny i wyjątkowy, ma inne talenty, ale te same potrzeby! 
Żyjmy w świecie, który nas akceptuje, w którym możemy się rozwijać, mieć przyjaciół, pasje, robić zwykłe i niezwykłe rzeczy.
Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.
Kochani, wspieramy Was każdego dnia i życzymy byście czuli, że inni dmuchają w Wasze skrzydła.


 

Projekt "Daj mi szansę"

Klub Olimpiad Specjalnych przy SOSW w Giżycku
Za nami kolejny rok realizacji projektu współfinansowanego przez PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Daj mi szansę"
Celem projektu jest organizacja profesjonalnych zajęć treningowych dla zawodników OS Polska, podniesienie umiejętności społecznych, usprawnienie funkcjonowania w życiu prywatnym, społecznym, podnoszenie sprawności fizycznej i promowanie zdrowego stylu życia.
15.03.2023 r. odbyły się zawody bowlingowe o tytuł Mistrza Projektu Daj mi szansę!


W kategorii dziewcząt:
1. miejsce zdobyła Weronika Łukaszuk,
2. miejsce zajęła Jolanta Choroszko,
3. miejsce Emilia Białoń.


W kategorii chłopców najlepszy okazał się:

1. Dariusz Leśniewski,
2. Konrad Kotarski,
3. Jakub Traczyński

Gratulacje!


 

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego 2023 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1991 r., którego celem jest podkreślenie różnorodności językowej oraz zwrócenie uwagi na dbałość o rodzinny język. Uczciliśmy ten dzień czytając polską literaturę oraz łamiąc głowy i języki nad polskim zmiękczeniami i ortografią.


 

Zajęcia terenowe z zakresu doradztwa zawodowego

W dniu 14 marca 2023 r. uczniowie klas PDP, zespół edukacyjny "E" oraz "F" odbyli wycieczkę do Rynu realizując tematykę związaną z doradztwem zawodowym. Odwiedziliśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci i poczuliśmy się wyjątkowo. Część osób odkryło, że uczestniczy w zajęciach dużo znajomych osób, absolwentów naszej szkoły. Było wiele rozmów, wspomnień, wspólnych zdjęć. Zostaliśmy oprowadzeni przez kolejne sale, w których odbywają się tematyczne zajęcia. Poznaliśmy warsztaty od muzycznych po stolarskie. Mieliśmy okazję spróbować zagrać na gitarze.
Wspólnie z uczestnikami ŚDS wykonaliśmy rogaliki, skorzystaliśmy z rad kulinarnych. Bardzo dziękujemy za ten dzień i tak miłe przyjęcie.


 

II Popołudniowe spotkanie z poezją

Dnia 23 lutego 2023 r. odbyło się w naszej szkole II Popołudniowe spotkanie z poezją.
Spotkaniu przyświecało hasło: „Miłość nie jedno ma imię”. Słowa te były reakcją na coroczne święto zakochanych przypadające na 14. lutego - WALENTYNKI. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. To zatem doskonała okazja, by przypomnieć poezję najpopularniejszą, wzniosłą i jednocześnie nieco kiczowatą – miłosną.
Celem przedsięwzięcia, którego pomysłodawczynią była Pani Alicja Śmierska, a współorganizatorem Pani Anna Górska, było przede wszystkim zjednoczenie całej społeczności szkolnej. W związku z tym do szkolnej kawiarenki przybyli uczniowie i nauczyciele SOSW z Paniami: Justyną Matelak i Edytą Augustyniak na czele. Zabrakło tym razem rodziców naszych podopiecznych, ale luty jest czasem przejściowym, przedwiosennym i potrafi pokrzyżować plany nawet najbardziej odpornym na choroby ludziom. Zjawiła się za to zawsze uśmiechnięta i otwarta na nasze pomysły Pani Małgorzata Czopińska - radna Rady Miejskiej w Giżycku, dziś dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych, dla nas jednak członek naszej szkolnej społeczności.
W tak doborowym towarzystwie, przy świetle płonących świec i dźwiękach nastrojowej muzyki, zebrani czytali poezję biblijną oraz utwory Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i wielu innych. Dzięki możliwości publicznego występu pielęgnowano umiejętności deklamowania i erudycji. Nasi uczniowie: Halina Piechowiak, Wiktoria Grabarz, Tymoteusz Zacharczyk, Michał Fursewicz, Oskar Romanowski i Łukasz Orliński zachwycili swoimi występami, choć trema chciała zjeść nie jednego z nich. Co więcej, zauważamy zwiększone zainteresowanie uczniów naszymi spotkaniami, w związku z czym, na kolejne tete-a-tete z poezją zaprosimy ich większą liczbę.
To był wzruszający i pięknie spędzony czas.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i słowa uznania.
Do zobaczenia niebawem!

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W środę, 1 marca 2023 r., złożono kwiaty pod Murem Pamięci przy Sanktuarium św. Brunona.
W symbolicznej uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządu, kombatanci, żołnierze oraz giżycka młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. J. Brzechwy w Giżycku.


 

Dzień Myśli Braterskiej

26 lutego 2023 r.  5 Drużyna Nieprzetartego Szlaku "Słoneczne Pieguski" wzięła udział w Dniu Myśli Braterskiej organizowanej przez Hufiec ZHP Giżycko. Każda drużyna wystąpiła z wybraną przez siebie piosenką harcerską. Nasi uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. Śpiewogranie. Był to też czas podsumowania minionego roku działalności drużyn oraz wręczenie podziękowań.